Hastalıklar

Geçici İskemik Atak

Nöroloji beyin, omurilik ve çevre sinirleri ile ilgilenen bilim dalıdır. Nörolojik hastalıklar her yaştan insanda meydana gelebileceği gibi bazı nörolojik hastalıklar biyolojik ve psikolojik yaşlanma sonucu meydana gelen değişikliklerle yaşlı bireylerde daha sık görülebilir. Bu hastalıklardan biri geçici iskemik ataktır.

Geçici iskemik atak, 24 saatten daha kısa süren ve kalıcı sakatlık bırakmayan inme türüdür.  Geçici iskemik atak, bir “mini inme” olarak tanımlanabilir.  Geçici iskemik ataklarda hastanın şikayetleri, genellikle 5 dakikadan az sürer ve herhangi bir tedavi verilmeden kendiliğinden kaybolur.

Geçici iskemik ataklar, beyin damarlarının bir pıhtı tarafından çok kısa bir süreyle tıkanması nedeniyle oluşur.  Geçici iskemik ataklarda şikayete neden olan pıhtı, kısa süre içinde eriyerek kendiliğinden yok olur. Pıhtının erimesiyle birlikte, hastanın şikayetleri kısa süre içinde kendiliğinden kaybolur. Geçici iskemik atak geçiren kişide, atağa neden olan pıhtının kaynağı araştırılmalı ve yaklaşmakta olan kalıcı inmeyi engellemek için gerekli tedavi gecikmeden yapılmalıdır. 

En sık görülen geçici iskemik atak şikayetleri: 

  • Kolda, bacakta veya yüzde uyuşma
  • Kolda, bacakta veya vücudun yarısında kuvvet kaybı,
  • Yüz yarısında felç
  • Bulanık görme veya görme kaybı
  • Konuşma güçlüğü veya konuşmama
  • Konuşulanları anlayamama
  • Şiddetli baş dönmesi / denge kaybı
  • Bilinç kaybı 

Şikayetlerin kısa süre içinde kendiliğinden kaybolması hastalığın ciddiyetini tanımlamada yanıltıcı olmamalıdır.  Geçici iskemik ataklar, “uyarıcı inmeler” dir. Hastayı, yaklaşmakta olan bir kalıcı inme ve felç riski yönünden uyaran “öncü” ataklardır. Geçici iskemik atak geçiren hastalar uygun şekilde tedavi edilmedikleri takdirde takip eden kısa bir süre içinde kalıcı inme ve felç geçirme olasılıkları fazladır.

Gerontolog ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ecem BİLGEN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s