Yaşlanma ve Sosyal Hizmet

Yaşlı Bireylere Sunulan Sosyal Hizmetler

Sosyal Hizmet Uzmanlarının Yaşlılara Sundukları Hizmetler

Sosyal hizmet uzmanları eğitimleri gereği yaşlı sorunlarının tespitinde öncü rol oynarlar. Yaşlılara yönelik hizmet veren kurumların personelleri arasında önemli bir yere sahiptirler. Sosyal hizmet uzmanlarının yaşlılara sundukları hizmetlerden bazıları şunlardır;

 • Aracılık hizmeti; Bazı yaşlılar iletişim ve ulaşım zorlukları yaşarken kimileri de bu hakları talep etmekte isteksiz davranabilmektedirler. Bu yüzden aracılık hizmeti yaşlı bireyler için gerekli hizmetlerdendir.
 • Vaka ve bakım yönetimi hizmetleri; Sosyal hizmet uzmanı, yaşlı kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için gerekirse çoklu hizmet programlarında düzenleme yapar. Bu düzenlemeyi koordine etme, gözetleme, değerlendirme ve savunma görevleri söz konusudur. Yaşlılara yönelik vaka çalışmasında, vakanın tespiti, kabul, tanışma, veri toplama ve ön değerlendirme, planlama ve sözleşme, müdahale ve izleme, sonlandırma ve takip aşamalarını yerine getirir.
 • Aktif destek; Yaşlılara yönelik toplumdaki hizmetlerin yetersizliği durumunda sosyal hizmet uzmanları yaşlılara aktif destek sunarlar.
 • Birey ve aile danışmanlığı; “Danışman müdahalesi yaşlının, ailenin ihtiyaç ve imkanlarını, aynı zamanda bu ihtiyaçları karşılamak için gerekli kaynakların soruşturulmasına odaklanır.”
 • Yas danışmanlığı; Yaşlıların emeklilik sonrası rol ve statü kaybı yaşaması, çocukların evden ayrılması, eşin ve akrabaların kaybı, fiziksel ya da zihinsel sağlığı koruyamama gibi durumlar yaşlıların kendi kendine yetememesine dolayısıyla da daha fazla danışmanlığa ihtiyaç duymalarına yol açar.
 • Yaşlı günlük bakım hizmetleri; Sosyal hizmet uzmanı yetişkin günlük bakım hizmetlerinden yararlanan yaşlılar için birey ve aile danışmanlığı, sosyal yardım, aracılık hizmetleri, grup çalışması ve bakım planlaması hizmetleri sunar.
 • Kriz müdahalesi hizmetleri; Sosyal hizmet uzmanı kriz durumu ile karşılaşma riski oldukça yüksek olan yaşlı kişi ve ailesine gerekli destek hizmetlerinin sağlanması için yardımcı olur.
 • Yaşlı koruyucu aile hizmetleri; Yaşlının daha uzunca süre toplum içerisinde yaşamını ikame edebilmesi için koruyucu aile ve grup evleri tasarlanır. Sosyal hizmet uzmanları koruyucu ailelerle yaşlılar arasındaki eşleştirmenin gerçekleştirilmesini sağlar. Koruyucu aile ortamında yaşlının yaşam kalitesini kontrol altında tutar.
 • Yaşlı koruyucu hizmetleri; Sosyal hizmet uzmanı, yaşlıların diğer kişilerden kaynaklı olarak yaralanma ya da sakatlanma risklerinin tespiti ile ilgilenir. Yaşlıların risk taşıyan durumları arasında fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik olarak istismar ve ihmale uğramaları sayılabilir. Şayet istismar ve ihmal tespit edilirse mesleki çalışmaları yapmak ve gerekli önlemleri almak sorumluluğu vardır.
 • Destek ve terapi grupları; Sosyal hizmet uzmanları, yaşlıların ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştırmak adına destek ve terapi grupları düzenleyebilirler. Destek ve terapi grupları emekliliğe hazırlık, demans gibi hastalıklarla başa çıkma, alkol ve uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele, depresyon ve diğer duygusal problemlerle başa çıkma konularında yararlı olabilir.
 • Süreli bakım; Sosyal hizmet uzmanları, süreli bakıma gereksinim duyan yaşlıların tespiti kadar, bu yaşlılara bakımı verecek olan bakım personelinin işe alınması ve eğitilmeleriyle de ilgilenir. 24 saat bakıma gereksinim duyulduğu durumlarda süreli bakım hizmeti asıl bakımı sağlayan (eş, çocuklar ya da bakıcı) kişinin bakıcılık sorumluluğundan zaman kazanmasına yardımcı olur.
 • Ulaşım ve barınma desteği; Sosyal hizmet uzmanları, yaşlı kişilerin toplum içerisinde sağlıklı barınma imkanlarına kavuşturulmaları ve ihtiyaç duydukları durumlarda güvenli ulaşımdan yararlanmalarını sağlama da aracı olarak çalışırlar.
 • Hastane ve huzurevlerinde sosyal hizmet; Bu kuruluşlarda çalışan sosyal hizmet uzmanları sosyal ihtiyaçların değerlendirişini yapar. Sağlık eğitimi, yaşlı, aile ve diğer kişilere yönelik doğrudan hizmetler, taburculuk işlemlerinin planlanması, kaldığı kuruluşta sağaltımının sağlanması ve danışmanlık gibi hizmetlerin planlanması ve geliştirilmesine dahil olurlar.

Gerontolog ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ecem BİLGEN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s