Gerontoloji

Geronteknoloji

            Geronteknoloji terimi gerontoloji ve teknoloji kavramlarının birleşiminden doğmuş bir terimdir. Basit söylemde geronteknoloji, yaşlı bireylerin mutlak faydası için teknolojinin nimetlerinin kullanıldığı yeni bir alandır.

Geronteknoloji birçok özel yardımcı ekipman ve teknolojik destek yardımı ile yaşlanmayla azalan duyusal ve algısal kayıpların, kuvvet ve hareket kayıplarının telafi edilebileceği görüşünden hareketle yaşlıların kullanacağı birçok araç-gereç ve teknolojik desteğin ergonomik tasarımı ile ilgilenmektedir.

Disiplinler arası bir alan olan geronteknoloji; gerontoloji ve teknolojiyi kombine ederek, yaşlılık sürecine ilişkin bilgiyi alır, araştırma ve geliştirme teknikleri ile teknolojik ürünler, hizmetler ve çevrelere uygular.

Geronteknolojide; spesifik araştırma alanlarından bazıları çalışma yeri, ev ve bağımsız yaşam, sağlık bakımı, evde sağlık bakımı ve bakıcı desteğini içermektedir.

Geronteknoloji yalnızca yaşlanma ile ilgili sorunlar ve zorluklar için potansiyel bir çözüm olarak görülmez, aynı zamanda yenilikçi şirketler için potansiyel bir pazar, yaşlı insanlar için öğrenme fırsatı, yeni deneyimler, etkin olma ve eğlenme anlamına da gelmektedir.

Bugün dünyada yaşlı refahını ölçmek ve sağlığını iyileştirmek amacıyla bir dizi model geliştirilmektedir. Yaşlının izolasyon riskini azaltma, bağımsızlığını sürdürme ve toplumsal yaşama aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla yaşlı dostu kentler, yerinde yaşlanma, aktif yaşlanma vb. pek çok model yaşama geçirilmeye çalışılmaktadır.

Araştırmalar, yaşlıların bağımsızlığını engelleyen bazı faktörleri ortaya koymuşlardır:

  • Fonksiyonel ve bilişsel bozukluk
  • Kronik hastalıklar
  • Azalan sosyal iletişim
  • Düşük fiziksel aktivite

Teknoloji bu faktörler için çözüm sağlayabilir. Fakat bu konudaki teknolojik gelişmelerin önünde de engeller vardır. Teknolojik araçların, kullanımını ve geniş uygulama alanlarını sınırlayan ve bu nedenle potansiyelin tam olarak yaşama geçirilemediği durumlar:

  • Teknolojinin karmaşıklığı (kurulum, eğitim, bakım, bilginin sürekliliğini garanti etmek için farklı sistemler ve birlikte çalışabilirlik arasındaki boşluk)
  • Yüksek maliyetler (kullanılabilirlik)
  • Kullanıcının ihtiyaçlarını tam olarak anlamaması
  • Etik konular (damgalanma) 
  • Maliyet etkililik ve verimlilikle ilgili değerlendirme ve doğrulama eksiklikleridir.

Gerontolog ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ecem BİLGEN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s